Hepimizin farklı olduğunu ve bu farklılıkların değerli, onurlu ve kabul edilebilir olması gerektiğini unutmayın. Tek bir varlık yolu yoktur.

ASeksüalite

Genel olarak, aseksüel olarak tanımlanan, başkalarına hiçbir veya çok az cinsel çekim arzulayan insanlar, bu ve benzeri pozisyonları içeren cinsel yönelim olarak kabul edilir. Samimi duygusal bağlar oluşturabilirler ve bazen cinsel olabilirler, ancak bu bağlar cinsel uyarılma ve cazibe üzerine odaklanmaz.

Arzu Kaybı

Arzu kaybı kısmi ya da toplam olabilir. Kısmi arzu kaybı, eşinizle cinsel ilişki kurmayı bırakmış olsanız da, yaklaşımlarına cevap verebileceğiniz anlamına gelir. Arzu kaybı bağlamsal da olabilir, yani bir partnere olan arzunuzu kaybedebilirsiniz, ancak bir başkasına olan arzunuz olabilir. Tamamen arzu kaybı, hiçbir zaman cinsel ilişkiye girmek istemediğiniz anlamına gelir. Cinsel istek eksikliğinin ortaya çıkmasının birçok nedeni vardır. Yaş, işte baskı ve günlük stres gibi yaşam olayları, cinsiyetin ikincil öneme sahip olduğu anlamına gelebilir. Zor bir doğum da arzu kaybına neden olabilir ve yeni anneler bir süre yeni bir bebeğe bakmakla o kadar bunalmış olabilirler ki bir süre kendilerini kaybederler. Arzu kaybı, anti-depresanlar ve depresif hastalıklar gibi bazı ilaçların iyi bilinen bir yan etkisidir. Bazen cinsiyete olan ilgisini kaybetmek, iletişim zorluklarının bir sonucu olarak bir çift olarak ilişkinizde memnuniyetsizlik, hayal kırıklığı, öfke veya mutsuzluğa bir yanıt olabilir.

Yüksek arzu

Çok fazla arzu duyduğunuzu düşünüyorsanız, endişenin kişisel olarak hissettiğiniz şey olduğu veya başkalarının bunu size bir yargı olarak ifade edip etmediği konusunu düşünmek isteyebilirsiniz. Çok fazla seks ve yüksek arzuya sahip olmak kendi başına bir sorun değildir ve gerçekten bir birey için olumlu olabilir. Bununla birlikte, hayatınızın diğer yönleri üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmaya başladığında ve istediğiniz ilişkilerin türünü oluşturmayı ve oluşturmayı zorlaştırdığında, bir sorununuz olabilir.

Rahatsız cinsel istek

Bazen rahatsızlık duyduğumuz cinsel arzularımız olabilir, belki de alışılmadık oldukları, saçma veya korkutucu göründükleri için. Cinsel fanteziler çok yaygın ve çeşitlidir; hatta günün başlangıcında bir parçası olmak istemeyeceğimiz fanteziyle bile uyandırılabiliriz. Bir fantezinin söylediği şey olduğunu akılda tutmak önemlidir; gerçeklik ya da eylem değildir.

Arzu başkalarıyla birlikte hareket etmek istediğiniz bir şeyse, rızaya dayalı bir eylem olup olmadığını düşünmeniz gerekir, yani rıza ilgili herkes tarafından serbestçe verilir.

Arzuları harekete geçirmek zorlamayı, yasayı çiğnemeyi içeriyorsa veya rıza dışı değilse, fantezinizi harekete geçirmek kabul edilemez.