Pediatrik üroloji, çocukların genitoüriner sistem bozuklukları ile ilgilenen bir cerrahi alt uzmanlık alanıdır. Pediatrik ürologlar, doğumdan erken yetişkin yaşına kadar hem erkek hem de kızlara bakım sağlar. Çocuk ürologları böbrekleri, mesaneyi, genital organları ve çocukları etkileyen cinsel işlev problemlerinde özel eğitim ve becerilere sahiptir.

Diğer ürologlar kadınların inkontinansı veya erkeklerde prostat sorunları gibi alanlarda uzmanlaşmıştır.

Çocuğunuzun sağlık veya gelişim endişeleri varsa, ürologlar gibi sağlık profesyonelleri çocuğunuza bakmak ve çocuğunuzun durumunu ve tedavisini anlamanıza yardımcı olmak için oradadır. Bu profesyonellerin desteği ve uzmanlığı ile çocuğunuzun gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. En yaygın problemler idrara çıkma bozuklukları, üreme organları ve testislerdir.

Peki hangi durumlarda çocuğunuzu çocuk üroloğuna götürmelisiniz? Bu sorunun cevabı için bazı ip uçlarını size sunacağız.

Gece ıslatma 5 yaşın üzerinde devam ettiğinde, birçok aile çocuklarını doktora götürmeyi tercih eder. İlk adım tipik olarak, bulgularına dayanarak çocuğunuzu bir üroloğa yönlendirebilecek olan çocuk doktoruna bir ziyareti içerir. Doktorunuz sorunun tespitinin yapılabilmesi için sizi bir çocuk üroloğuna sevk edecektir.

Erkekler genellikle inmemiş testis , hipospadias veya sünnet derisi problemleri hakkında tavsiye ve tedavi için ürologları görürler .

Hem erkekler hem de kızlar tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, gündüz ıslatma , gece ıslatma ve hidronefroz gibi böbrek anormallikleri hakkında ürologları görebilirler .

Üroloğunuzla birlikte çocuğunuz için en iyi tedavi seçeneklerini öğreneceksiniz. Bu tedaviler ilaç, cerrahi veya davranış değişikliklerini içerebilir.