İdrar kaçırma mesanenin kontrolünü kaybettiğinizde olur. Bazı durumlarda, mesanenizin içeriğini tamamen boşaltabilirsiniz. Diğer durumlarda, yalnızca küçük sızıntılarla karşılaşabilirsiniz. Durum, nedenine bağlı olarak geçici veya kronik olabilir.

Üroloji Bakım Vakfı’na göre , Dünya genelinde milyonlarca yetişkin üriner inkontinans yaşamaktadır. 50 yaş ve üstü kadınlar arasında daha yaygındır . Ancak, bu durum herkesi etkileyebilir.

Yaşlandıkça, mesanenizi destekleyen kaslar zayıflama eğilimindedir ve bu da idrar tutamamaya yol açabilir.

Birçok farklı sağlık sorunu da duruma neden olabilir. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve kanser, böbrek taşı, enfeksiyon veya genişlemiş bir prostat belirtisi olabilir.

İdrar kaçırma yaşıyorsanız, sağlık uzmanınızdan randevu alın. İdrar kaçırma günlük yaşamınıza müdahale edebilir ve olası kazalara yol açabilir. Sağlık uzmanınız da bunun nedeninin daha ciddi bir tıbbi durum olup olmadığını belirleyebilir.

Üriner inkontinans türleri

İdrar kaçırma üç genel tipe ayrılır. Aynı anda birden fazla türü deneyimleyebilirsiniz.

Stres inkontinansı

Stres inkontinansı belirli fiziksel aktivite türleri tarafından tetiklenir. Örneğin, şu durumlarda mesanenizin kontrolünü kaybedebilirsiniz:

  • Egzersiz
  • Öksürme
  • Hapşırma
  • Gülme

Bu tür aktiviteler mesanenizde idrar tutan sfinkter kasına baskı yapar. Eklenen stres kasın idrarı serbest bırakmasına neden olabilir.

İdrar kaçırma dürtüsü

İdrar kaçırma ani ve güçlü bir idrara çıkma dürtüsü yaşadıktan sonra mesanenin kontrolünü kaybettiğinizde ortaya çıkar. Bu dürtü isabet ettikten sonra, banyoya yapmak mümkün olmayabilir.

Taşma inkontinansı

İdrar yaparken mesanenizi tamamen boşaltmazsanız taşma inkontinansı oluşabilir. Daha sonra, kalan idrarın bir kısmı mesanenizden sızabilir. Bu tip inkontinansa bazen “top sürme” denir.

İdrar kaçırma nedenleri

Üriner inkontinansın birçok potansiyel nedeni vardır.

  • Yaşlanmadan kaynaklanan zayıflamış mesane kasları
  • Pelvik taban kaslarınıza fiziksel hasar
  • Genişlemiş prostat
  • KLanser

Bu koşulların bazıları kolayca tedavi edilebilir ve sadece geçici idrar sorunlarına neden olur. Diğerleri daha ciddi ve kalıcıdır.

Yaşlanma

Yaşlandıkça, mesanenizi destekleyen kaslar genellikle zayıflar ve bu da inkontinans riskinizi artırır. Güçlü kasları ve sağlıklı bir mesaneyi korumak için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları uygulamak önemlidir . Ne kadar sağlıklı olursanız, yaşlandıkça inkontinanstan kaçınma şansınız o kadar artar.

Hasar

Pelvik taban kaslarınız mesanenizi destekler. Bu kasların hasar görmesi inkontinansa neden olabilir. Histerektomi gibi belirli ameliyat türlerinden kaynaklanabilir . Ayrıca hamilelik ve doğumun ortak bir sonucudur.

Büyümüş prostat

Erkek iseniz, prostat beziniz mesanenizin boynunu çevreler. Bu bez sperminizi koruyan ve besleyen sıvıyı serbest bırakır. Yaşla birlikte genişleme eğilimindedir. Sonuç olarak erkeklerin bazı inkontinans yaşaması yaygındır.

Kanser

Prostat veya mesane kanseri inkontinansa neden olabilir. Bazı durumlarda, kanser tedavisi mesanenizi kontrol etmenizi zorlaştırabilir. İyi huylu tümörler bile idrar akışınızı bloke ederek inkontinansa neden olabilir.